24 Marca 2023 17:23:20
Dziś jest dzień
·Dziś jest:

Imieniny obchodzą:
Sewer, Sofroniusz, Marek, Aldmir, Oldmir, Szymon, Dzirżysława, Gabriel, Bertrada, Ademar
Wschód słońca: 5:23
Zachód słońca: 17:50
·Dzień trwa:
12 Godzin 26 minut
KWIACIARNIA ZAPRASZA
Zobacz nową ofertę !!
Z VHS na DVD, PENDRIVE
Uchroń swoje filmy z wesela, komunii i uroczystości rodzinnych nagrane na kasetach magnetowidowych VHS przed zniszczeniem . Kliknij a dowiesz się wiecej
OGŁOSZENIA
.
.
.
Gminna Spółdzielnia „SCh” w Kąkolewnicy ogłasza przetarg nieograniczony na sprzedaż działki nr.369/2 o powierzchni 0,1004 ha , jako własność Spółdzielni z budynkiem sklepu w Kąkolewnicy ul. Lubelska 1.. Zobacz przetarg - kliknij w zdięcie
                                       
Foto z Newsa
Rozkład Jazdy
Rozkład jazdy BUS
Kąkolewnica
.
                                                                                                                                                      
Rozkład jazdy PKP
Radzyń Podl.
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24
· Najnowszy użytkownik: Kinga
Statystyki
KORZYSTANIE Z TREŚCI
Kopiowanie ze strony, przetwarzanie i rozpowszechnianie w całości lub w częściach materiałów,zdjęć i filmów bez zgody stanowi naruszenie praw autorskich.
............................ Fotorelacje z gminy Kąkolewnica, powiatu i regionu ....................
       Kąkolewnica    Grabowiec    Brzozowica    Polskowola    Turów    Wygnanka
Jubileusz X-lecia zespołu Kalina z Wygnanki
Zespół śpiewaczy „Kalina” z Wygnanki obchodzi w tym roku Jubileusz X-lecia istnienia zespołu.
Uroczystość obchodów X-lecia działalności zespołu odbyła się w sobotę 29 października 2022 roku w Domu Kultury i OSP w Wygnance.
Pani Alicja Siłuch – członkini zespołu KALINA przedstawi krótki rys historyczny prezentujący działalność zespołu w minionym X- leciu.
Nastepnie wystąpił zespół śpiewaczy „Kalina” z Wygnanki z przygotowanym specjalnie na tą uroczystość repertuarem składającym się 4 utworów.
W dalszej kolejności wystąpiły przybyłe na Jubileusz zespoły ludowe: ALE BABY z Kapelą z Berezy, ECHO z Przychód, SAMI SWOI z Tłuśćca, LEŚNE ECHO z Zaścianek, BRZOZOWIANKI z Brzozowicy Dużej, TĘCZA z Brzozowicy Małej, WRZOS z Kąkolewnicy, PODLASIANKI z Lipniak, ZORZA z Polskowoli, NIEZAPOMINAJKI z Turowa, RÓŻANKI z Żakowoli Starej, które zaprezentowały na scenie po 2 utwory.
Po wręczeniu okolicznościowych podziękowań przez przedstawicieli władz wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez Panie z zespołu Kalina przy współpracy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Wygnance. Był też tort jubileuszowy a spotkanie zakończyło się wspólna zabawą.

Krótki rys historyczny prezentujący działalność zespołu Kalina w minionym X- leciu

Tradycja istnienia zespołu śpiewaczego w Wygnance sięga lat 80 – tych minionego stulecia. Kierowniczką zespołu była wtedy Pani Helena Kamińska. Z uwagi na małą ilość uroczystości i brak zaplecza lokalowego na terenie gminy, zespół występował sporadycznie, a w latach 90 – tych i na początku bieżącego wieku jego działalność była zawieszona. Okazją do wspólnego występu było min. 80-lecie OSP w Wygnance .
Przełom nastąpił w 2011r. kiedy to 2 października nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury i OSP w Wygnance. Wtedy to członkinie zespołu postanowiły reaktywować działalność śpiewaczą w Wygnance i swoim występem uświetnić tą uroczystość. Kierowniczką zespołu została Marianna Cap.
Już w kolejnym 2012r. zespół reprezentował Wygnankę na dożynkach gminnych oraz na Powiatowych Spotkaniach Twórców Wsi. Zespół był także współorganizatorem pierwszego w nowo powstałym Domu Ludowym balu karnawałowego dla mieszkańców wsi pn. „Spotkanie integracyjne po pięćdziesiątce”
Początkowo zespół liczył 5 osób : Marianna Cap, Bożena Ładniak, Teresa Kurowska, Barbara Pękala, Zofia Woch . Potem do zespołu dołączyły : Grażyna Korzeniowska, Halina Wieczorek, Alicja Siłuch, Alicja Cap.
W 2013r. dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Kąkolewnicy , OSP Wygnanka oraz LGD Zapiecek w Radzyniu Podlaskim zespół pozyskał środki na zakup nowych stroi ludowych
Od września 2015r. instruktorem zespołu został Pan Aleksander Szmidt. Zespół Kalina od momentu powstania występuje na uroczystościach gminnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury jak również przez inne zespoły ludowe.
Brał udział w Festiwalu Piosenki Podlaskiej ,,Święcie kwitnącej truskawki, Spotkaniu z piosenką religijną, Powiatowym przeglądzie kolęd i pastorałek
W 2015r podczas dożynek gminnych , które odbywały się w Wygnance zespół Kalina był jednym ze współorganizatorów tej uroczystości.
W 2017r. zespół zorganizował spotkanie „Z piosenką przez pokolenia” na które przybyło łącznie 12 zespołów z powiatu radzyńskiego i bialskiego.
Także w 2017r. zespół uświetnił swoim występem uroczystość 90-lecia OSP w Wygnance oraz wziął udział w eliminacjach wojewódzkiego Przeglądu Kapel i śpiewaków ludowych oraz w Jesiennym Przeglądzie Międzypowiatowym Twórczości Artystycznej Seniorów. Kalina wzięła także udział w jubileuszu zespołu „Brzozowianki z Brzozowicy Dużej.
Od 2017r. zespół bierze czynny udział ( wraz z koleżankami z Berezy, Przychód, Zaścianek i Zahajek ) w uroczystej procesji Bożego Ciała organizowanej przez Parafię św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim.
W 2017r. delegacja zespołu KALINA wspólnie z przedstawicielkami innych zespołów ludowych z Gminy Kąkolewnica uczestniczyła w wyjeździe na Węgry, gdzie panie miały możliwość poznać kulturę i obyczaje węgierskie oraz zaprezentować polską pieśń ludową i tradycyjną kuchnię.
W roku 2018 zespół zorganizował w Wygnance spotkanie pod hasłem „Kocham Cię Polsko” upamiętniając tym samym setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania roty przez wszystkich uczestników spotkania, wystąpiło łącznie 14 zespołów ludowych
W 2018r. zespół wchodził w skład delegacji reprezentującej Gminę Kąkolewnica na dożynkach powiatowych w Wohyniu.
Zespół w 2018r. wziął także udział w jubileuszu zespołów „Tęcza” z Brzozowicy Małej oraz „Różanek” z Żakowoli Starej.
W latach 2018 - 2019 zespół występował na różnego rodzaju uroczystościach tematycznych na zaproszenie innych zespołów : z Kąkolewnicy , Turowa, Brzozowicy Dużej , Zaścianek, Brzozowicy Małej, Polskowoli, Berezy, Przychód, Żakowoli Starej , Tłuśćca , Lipniak, Zahajek jak również brał w uroczystościach gminnych i powiatowych, takich jak: „Powiatowe Spotkania twórców Wsi”, „Powiatowy przegląd kolęd i pastorałek”, „Międzypokoleniowe warsztaty wokalne”, „Wojewódzki jesienny przegląd twórczości artystycznej seniorów” , „Jesienne Spotkanie z Folklorem” , „Przegląd Kapel i Zespołów ludowych”.
W 2019r. zespół po raz pierwszy w swojej historii wystawił skecz autorstwa Alicji Siłuch pod tytułem: „ Takie tam Polaków rozmowy”. Zespół wziął także udział w jubileuszu zespołu Sami Swoi z Tłuśćca.
W 2020r. zespół zorganizował spotkanie z piosenką przez pokolenia „ Tych lat nie odda nikt” przygotowując między innymi na tą uroczystość specjalny montaż słowno – muzyczny . W spotkaniu tym uczestniczyło 13 zespołów z 3 gmin.
Kalina była także obecna na koncercie jubileuszowym zespołu Wrzos z Kąkolewnicy.
W 2021r. zespół wziął udział w uroczystym odsłonięciu murali historycznych w Kąkolewnicy. Zespół był także na konkursie pieśni patriotycznych, przeglądzie Pieśni Maryjnych oraz w Zaściankach podczas projektu „Inscenizacja życia na wsi.”
W 2022r. zespół wziął udział między innymi w Przeglądzie Pieśni Maryjnych w Przychodach, Jubileuszu zespołu „Leśne Echo” z Zaścianek, Jubileuszu zespołu Niezapominajki z Turowa oraz w Tłuśćcu na jesiennym przeglądzie piosenki .
We wrześniu 2022r. zespół wystąpił w trakcie spotkania organizowanego przez KGW z Wygnanki pod hasłem „Z ogrodu na stół” przy udziale innych KGW z terenu Gminy Kąkolewnica.
Na przestrzeni lat 2011 -2022 przez skład zespołu przewinęło się łącznie 12 pań. Aktualny skład zespołu przedstawia się następująco: Marianna Cap, Teresa Kurowska, Alicja Siłuch, Barbara Pękala, Halina Wieczorek, Małgorzata Brodawka, Róża Matejuk. Instruktorem jest Aleksander Szmidt.

Zobacz fotorelację - kliknij w zdjęcie
Wojciech Kośmider
KOPIOWANIE I ROZPOWSZECHNIANIE BEZ ZEZWOLENIA ZDJĘĆ JEST ZABRONIONE !!
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez właściwego zezwolenia zdjęć i filmów ze strony jest zabronione. Naruszenie praw autorskich będzie skutkowało odpowiedzialnością karną, określoną w przepisach prawa
CENY PALIW - kliknij
Ceny paliw w Kąkolewnicy
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Zobacz ofertę - kliknij
Kompleksowa Obsługa Firm. Nadzór Szkolenia Doradztwo
Zapraszamy na zakupy
Bar PIXEL Zaprasza
Kliknij - zobacz menu i zamów!
Odbiór odpadów w 2023 r.
Kąkolewnica z góry - WIDEO
Spacer po Kąkolewnicy
Kąkolewnica w Google Street
View - kliknij w zdjęcie
Kąkolewnica z góry - ZDJĘCIA
Film Promujący Kąkolewnicę
Kliknij - zobacz film
Promocja Kąkolewnicy
Odnawianie fotografii
Odnawianie starych zniszczonych fotografii
Kliknij a dowiesz się więcej