30 Kwietnia 2024 18:11:44
Dziś jest dzień
·Dziś jest:

Imieniny obchodzą:
Eutropiusz, Bartłomiej, Chwalisława, Lilla, Katarzyna, Afrodyzy, Afrodyzjusz, Afrodyzja, Jakub, Marian, Andrea
Wschód słońca: 5:01
Zachód słońca: 19:53
·Dzień trwa:
14 Godzin 51 minut
KWIACIARNIA ZAPRASZA
Zobacz nową ofertę !!
Z VHS na DVD, PENDRIVE
Uchroń swoje filmy z wesela, komunii i uroczystości rodzinnych nagrane na kasetach magnetowidowych VHS przed zniszczeniem . Kliknij a dowiesz się wiecej
Foto z Newsa
OGŁOSZENIA
Sprzedam samochód dostawczy Citroen Berlingo 1,6 HDI
Tel.602 883 747
Kliknij w zdjęcie - zobacz ofertę
.
.
.
                                       
Transmisje Sesji Rady Gminy
Transmisje Sesji Rady Gminy Kąkolewnica... 2018 - 2023 . Transmisje Sesji Rady Gminy Kąkolewnica... 2023 -
Rozkład Jazdy
Rozkład jazdy BUS
Kąkolewnica
.
                                                                                                                                                      
Rozkład jazdy PKP
Radzyń Podl.
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24
· Najnowszy użytkownik: Kinga












Statystyki
KORZYSTANIE Z TREŚCI
Kopiowanie ze strony, przetwarzanie i rozpowszechnianie w całości lub w częściach materiałów,zdjęć i filmów bez zgody stanowi naruszenie praw autorskich.
Jubileusz XX-lecia zespołu Tęcza z Brzozowicy Małej
W 2003 roku w Brzozowicy Małej powstał zespół śpiewaczy „Tęcza” , którego kierownikiem od samego początku jest Pani Danuta Wiśniewska.
Uroczystości z okazji jubileuszu XX-lecia zespołu „Tęcza” odbyła się w plenerze przed Domem Ludowym w Brzozowicy Małej.
Zespół śpiewaczy „Tęcza” z Brzozowicy Małej wystapił w przygotowanym specjalnie z okazji jubileuszu XX-lecia koncercie. Nastepnie wystąpiły przybyłe na jubileusz zaproszone zespoły śpiewacze. Były życzenia, okolicznościowe podziękowania, poczęstunek przygotowany przez Panie z zespołu „Tęcza” oraz jubileuszowy tort a spotkanie zakończyło się wspólna zabawą.

Zespół śpiewaczy Tęcza działa w Brzozowicy Małej w gm. Kąkolewnica od 2003 roku.
Swoją działalność rozpoczął z inicjatywy Danuty Wiśniewskiej, która jest kierownikiem zespołu od momentu jego powstania do chwili obecnej.
Instruktorami muzycznymi byli kolejno panowie:Henryk Woch, Marek Kubalski i Mariusz Kieczka a od roku 2013 do chwili obecnej pan Tadeusz Sójka.
Skład zespołu:Danuta Wiśniewska, Elżbieta Rycerz, Kubalska Halina, Małgorzata Matejek, Jadwiga Kubalska, Izabela Wiśniewska oraz Paulina Rycerz, Dominika Wawruch, Sylwia Matejek, Kinga Rycerz.
W okresie 20-lecia swojej pracy zespół zgromadził bogaty dorobek, dzięki ogromnej aktywności i chęci rozwoju rodzimej kultury. Wieś , w której rozpoczął dzialalność to niewielka miejscowość licząca 100 mieszkańców, gdzie wszyscy znają się bardzo dobrze. Nadrzędnym więc celem stał się fakt włączenia całej społeczności do odtworzenia i kultywowania tradycji ludzi, którzy tu mieszkali od wieków. Zespół stał się więc inicjatorem wielu działań zmierzających w tym kierunku.
Na przestrzeni 20 lat podjął i zrealizował dużo przedsięwzięć służących lokalnej społeczności.
W początkowym okresie istnienia zespół Tęcza pracował w warunkach domowych, bez wsparcia materialnego. Członkinie gromadziły się na próbach i spotkaniach w mieszkaniu kierowniczki p. Danuty Wiśniewskiej.
Rezultatem tej pracy stały się ciekawe imprezy i uroczystości na szczeblu gminy: święto pieczonego ziemniaka, próby przedstawień jasełkowych, kusaki, majówki, procesje Bożego Ciała, przygotowanie zbóż i wicie wieńca dożynkowego.
Od wrzesnia 2003 roku na prywatnych łąkach organizowane były integracyjne festyny i Gminne Turnieje Sołtysów. Barierą dalszego rozwoju zespołu Tęcza był brak własnej świetlicy, dlatego kierowniczka i członkinie od początku swojej działąlności zaczęły zabiegać o powstanie domu kultury w swojej miejscowości. Rezultatem tych działań było powstanie w Brzozowicy Małej świetlicy wiejskiej, która stała się centrum rodzimej kultury.
Świetlica aktualnie w pełni służy kontynuacji rozpoczętych przez zespół działań takich jak:
1. Popularyzacja ponad 200 pieśni w większości przekazanych przez najstarszych mieszkańców wsi o tematyce kościelnej, obrzędowej i biesiadnej.
2. Przygotowanie scenariusza i plastycznej oprawy dla występów jasełkowych z włączeniem dzieci i młodzieży, zorganizowanie 15 edycji Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pieśni Maryjnej z udziałem zespołów śpiewaczych z trzech powiatów oraz spotkania międzypokoleniowego „Portrawy naszych babć ”
3. Udział w corocznych świętach i uroczystościach cyklicznych: Dzień Kobiet, Powiatowe Spotkania Twórców Ludowych, Spotkania Opłatkowe, Przegląd Pieśni Maryjnych, wernisaże malarskie, pieśni biesiadnej, koncerty, Jesienny Przegląd Twórczości Seniorów, Autentyczną Pieśń Ludową, procesje Bożego Ciała, majówki, koncerty w kościele pieśni maryjnej, patriotycznej, wielkopostnej i kolęd.
4. Udział w dożynkach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, djecezjalnych w Woli Gułowskiej i Ogólnopolskich w Częstochowie poprzedzony przygotowaniem zbóż, ziół, kwiatów do wieńca dożynkowego oraz reprezentowanie gminy na w/w uroczystościach.
Zdobycie wyróżnień i uznania za misternie wykonaną pracę.
5. Odtworzenie tradycyjnego sposobu wytwarzania dawnych potraw, doprowadzenie do procesu rejestracji potrawy „ Parowańce brzozowickie z kapustą i grzybami ” jako produkt tradycyjny, stanowiącego tożsamość wsi, wystawienie produktu na kiermaszach dożynkowych oraz na ważniejszych uroczystościach m.in. na gminnym konkursie na najlepszy ptodukt tradycyjny „Pierogi” oraz podczas koncertu z racji Światowych Dni Młodzieży.
6. Reprezentowanie gminy Kąkolewnica podczas wizyty na Węgrzech, gwarowy koncert zespołu i zaprezentowanie własnych produktów tradycyjnych.
7. Współpraca z kołem Św. Brata Alberta, prowadzenie działalności charytatywnej, coroczne spotkania wigilijne z podopiecznymi, wydawanie darów, wyjazd na odpust Św. Brata Alberta do Krakowa wraz z oprawą Mszy Św.
8. Cykl działań skierowanych do młodego pokolenia pokazujących obrzędowość lokalną, w tym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Specjalnego Ośrodka szkoleniowo- wychowawczego dla dzieci upośledzonych umusłowo w Zalutyniu.
Całokształt działalności zespołu Zorza prowadzony od 20 lat bez wsparcia finansowego pokazał jak można zintegrować mieszkańców małych ojczyzn i wykorzystać do zbudowania więzi międzypokoleniowych.
Na szczególną uwagę zasługuje działalność polegająca na włączeniu do pracy dzieci i młodzieży, przekonanie tej grupy, że powinny być kontynuatorami pracy zespołu w przyszłości.
Istniejące dawniej bardzo głębokie więzi społeczne mieszkańców wsi, są kultywowane dzięki różnym, ciekawym formom działalności członkiń zespołu. Dzięki zespołowi w obecnej chwili mieszkańcy gromadzą się na wspólnych modlitwach, uroczystościach takich jak: majówki pod wiejską figurą, październikowa modlitwa różańcowa, kółka różańcowe, stypy pogrzbowe ze śpiewem tradycyjnych pieśni pogrzebowych.
Dziękujemy wszystkim za wieloletnią współpracę i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz fotorelację - kliknij w zdjęcie

   Wojciech Kośmider
KOPIOWANIE I ROZPOWSZECHNIANIE BEZ ZEZWOLENIA ZDJĘĆ JEST ZABRONIONE !!
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez właściwego zezwolenia zdjęć i filmów ze strony jest zabronione. Naruszenie praw autorskich będzie skutkowało odpowiedzialnością karną, określoną w przepisach prawa
CENY PALIW - kliknij
Ceny paliw w Kąkolewnicy
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Zobacz ofertę - kliknij
Zapraszamy na zakupy
Zobacz gazetkę - kliknij
Bar PIXEL Zaprasza
Kliknij - zobacz menu i zamów!
Odbiór odpadów w 2024 r.
Kąkolewnica z góry - WIDEO
Spacer po Kąkolewnicy
Kąkolewnica w Google Street
View - kliknij w zdjęcie
Kąkolewnica z góry - ZDJĘCIA
Film Promujący Kąkolewnicę
Kliknij - zobacz film
Promocja Kąkolewnicy
Odnawianie fotografii
Odnawianie starych zniszczonych fotografii
Kliknij a dowiesz się więcej