Uchroń swoje filmy z wesela, komunii i uroczystości rodzinnych nagrane na kasetach magnetowidowych VHS przed zniszczeniem . Kliknij a dowiesz się wiecej
Sklep Papierniczy NINA
Zobacz co dziś w promocji !!
- kliknij
OGŁOSZENIA
Sprzedam budynek a działką 0,10 ha w centrum Kąkolewnicy na ul Lubelskiej 3
Szczegółowe informacje
Tel. 668 321 384
Sprzedam samochód dostawczy
Citroen Berlingo 1,6 HDI
Kopiowanie ze strony, przetwarzanie i rozpowszechnianie w całości lub w częściach materiałów,zdjęć i filmów bez zgody stanowi naruszenie praw autorskich.
Narodowe Czytanie 2019 w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy
Nie miecz, nie tarcz - bronią języka, lecz - arcydzieła
10 września 2019 r. w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbyło się Narodowe Czytanie.
Ta akcja prowadzona jest od 2012 r. i ma na celu propagowanie polskiej literatury, promowanie pięknej poprawnej polszczyzny oraz popularyzowanie czytelnictwa.
W tym roku do Narodowego Czytania zostały zaproponowane utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te są nadal ponadczasowe.
Uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Oświatowego Witold Lipski, który powitał zebranych, prowadząca uroczystość p. B. Matejek zapowiedziała cel spotkania. Następnie p. A. Zieńczuk odczytała list Prezydenta A. Dudy.
Na Narodowe Czytanie do naszej szkoły zostali zaproszeni ludzie różnych zawodów i piastujący różne funkcje w społeczności lokalnej. Uroczystość uświetnili przybyli goście : ks. proboszcz J. Sałaj, ks. R. Osipacz, wójt gminy Kąkolewnica p. A. Mróz, przewodniczący Rady Gminy p. M. Majczyna, zastępca przewodniczącego Rady Gminy p. R. Czerwińska, p. J. Ciok -przedstawiciel ludzi biznesu, p. Z. Goławska-była dyrektor gimnazjum, p. M. Grzywacz -policjantka, dzielnicowa , p. J. Iwanowska -członkini zespołu ludowego Wrzos, p. D. Jakubik – farmaceutka i wieloletnia działaczka Rady Rodziców, p. E. Korulczyk- kierownik Publicznej Biblioteki, p. W. Korulczyk -radny powiatowy, emerytowany strażak, p. A. Nowak-lekarz weterynarii, przedstawiciel Straży Konnej, p. H. Rychlik -przedstawicielka rodziców.
P. B. Matejek wprowadzała w tematykę utworów, a wszyscy goście przepięknie, oddając niepowtarzalną aurę Nowel polskich, czytali wybrane ich fragmenty. Do wspólnej lektury tych dzieł dołączyła p. E. Marzycka, p. dyr. W. Lipski i uczniowie- Maciej Milewski i Filip Wasąg.
Poszczególne sceny zaprezentowane przed słuchaczami przybliżały doświadczenia ludzi z II poł. XIX w. i p. XX w. Te niezwykłe fragmenty nowel wprawiły w zachwyt i zaciekawienie niejednego młodego Polaka, co było widać na twarzach obecnych, ale też skłoniły do refleksji, że w życiu należy się kierować szlachetnością i nie wolno żadnemu człowiekowi stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Uwieńczeniem spotkania była piosenka pt. W mojej ojczyźnie w wykonaniu Klaudii Sokół i Kingi Kanatek, które do występu przygotowała pani Bożena Wawryniuk.
Na koniec p. dyrektor Witold Lipski podziękował wszystkim gościom za przybycie i wspólne czytanie.
Tę lekcję polskości przygotowały panie polonistki w osobach: E. Marzycka, A. Zieńczuk i B. Matejek wraz z nauczycielem historii A. Zarzycką.
Mimo że dla uczniów naszej szkoły nie wszystkie utwory były łatwe w odbiorze, ale na pewno zainspirują ich do czytania, bo jak powiedziała W. Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
KOPIOWANIE I ROZPOWSZECHNIANIE BEZ ZEZWOLENIA ZDJĘĆ JEST ZABRONIONE !!
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez właściwego zezwolenia zdjęć i filmów ze strony jest zabronione. Naruszenie praw autorskich będzie skutkowało odpowiedzialnością karną, określoną w przepisach prawa